Што треба да јадете за да топите маснотии?

А.С.
/ 08.11.2023 / 10:36

Фрустрациите што доаѓаат со обидите за слабеење или топење на вишокот телесни масти понекогаш можат да бидат болни, па затоа многу луѓе се свртуваат кон производите за „брза помош“ на пазарот, како што се апчиња за слабеење или чаеви за топење маснотии на стомакот.

За жал, овие производи не само што не делуваат долгорочно, туку може дури и да станат штетни за вашето здравје.

Иако можеби чувствувате потреба да исфрлите одредена храна од вашата исхрана кога се обидувате да изгубите тежина, всушност доста често храната што можете да ја додадете ќе ја направи разликата.

Еден од најефикасните начини за слабеење е да се погрижите да ја пополните вашата исхрана со здрава храна, а постојат одредени „храни за топење маснотии“ кои се полни со корисни хранливи материи и одлични за вашето целокупно здравје - што ги прави далеку подобри од кој било трендовски диетален производ што можете да го купите.

Мисиркино месо

Еден ефикасен начин да помогнете во согорувањето на тврдоглавите масти е да бидете сигурни дека внесувате доволно протеини во вашата исхрана. Протеините имаат висок термички ефект, што значи дека вашето тело троши повеќе енергија за варење на протеините во споредба со мастите и јаглехидратите. Покрај тоа, исхраната богата со протеини може да ви помогне да се чувствувате сити, што може да доведе до намален внес на калории и губење на тежината.

Цимет

Без разлика дали ќе го посипете на вашата овесна каша, ќе додадете малку во утринското кафе или дури и ќе го земете во форма на додаток, циметот може да помогне во вашите цели за губење маснотии со контролирање на шеќерот во крвта. Се смета дека циметот помага во регулирањето на нивото на шеќер во крвта и ја подобрува чувствителноста на инсулин, а стабилното ниво на шеќер во крвта може да ги намали моментите на стрвост и прејадувањето, потенцијално помагајќи при контрола на тежината.

Јајца

Омлет или тврдо варени јајца во салата или на парче тост - како и да одберете да ги подготвите, јајцата можат да му обезбедат на вашето тело неверојатни придобивки за здравјето и согорувањето на маснотиите.

Прво, јајцата се одличен извор на висококвалитетни протеини и есенцијални хранливи материи, а особено се богати со холин - кој игра улога во метаболизмот на мастите.

Исто така, една студија објавена во Nutrition Research покажа дека мажите кои јаделе јајца за појадок помалку чувствувале глад по појадокот и консумирале помалку калории во текот на денот од учесниците кои јаделе пециво за појадок.

Пилешко

Зборувајќи за термичкиот ефект на храната богата со протеини, се препорачува да додадете пилешко како храна за согорување маснотии во вашата исхрана.

Пилешкото е богато со протеини, што може да ја зголеми ситоста и да бара повеќе енергија за варење, помагајќи во губењето маснотии. Термичкиот ефект на посните протеини е значаен, што значи дека вашето тело троши значителна количина на енергија за нивно варење и обработка, што ги прави ефикасен избор за губење маснотии.

Една студија објавена во Food & Nutrition Research покажа дека јадењето живина заедно со исхраната богата со зеленчук помага да се намали ризикот од зголемување на телесната тежина или дебелина.

Зрнесто овошје

Не можете да погрешите со бобинки. Тие се полни со хранливи материи и антиоксиданси и можат да додадат допир на сладост на сè како јогурт, овесна каша, салата и вода. Зрнестото овошје како што се боровинки, јагоди и капини е одлична ужина за согорување на мастите.

Бобинките се нискокалорични и богати со влакна, помагаат во контролата на гладот ​​и го стабилизираат нивото на шеќер во крвта, а антиоксидансите во бобинките исто така се борат со оксидативниот стрес, потенцијално зголемувајќи ја способноста на телото да согорува масти и промовирајќи ја целокупната благосостојба.

Една студија објавена во Nutrients покажа дека дивите боровинки можат да помогнат да се забрза оксидацијата на мастите и согорувањето на мастите кај активните мажи.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе