Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Ширум Швајцарија, земјоделците и сопствениците на градини ќе закопаат 2.000 пара бела долна облека како дел од научната студија за квалитетот на почвата.

Државниот институт за истражување Агроскоп ќе им испрати два пара памучни гаќи на волонтерите кои учествуваат во истражувањето, а нивната задача е да ги закопаат во земја во нивната градина или на друго обработливо земјиште во нивна сопственост.

По одредено време, гаќите ќе бидат ископани и испитани во каква состојба се, што ќе биде показател за степенот до кој малите организми го разложиле текстилот.

„Тоа ќе биде показател за квалитетот на почвата“, рече раководителот на проектот, Марсел ван дер Хејден.

Екологот исто така откри за dpa дека тие веќе извршиле слични експерименти во Канада, но не толку обемни. Претходно беа закопувани ќесички чај како дел од студијата за квалитетот на почвата.

Волонтерите кои одговорија на повикот на Агроскоп, за споредба ќе закопаат и стандардизирани ќесички чај во земјата и ќе земат примероци од почва за да ја тестираат веродостојноста на новиот метод во кој се користат памучни гаќи. Проектот се спроведува под името Evidence Underpants (Доказ гаќи).

Едниот пар гаќи ќе биде откопан и фотографиран откако ќе биде под земја еден месец, а другиот ќе биде откопан по два месеци. Распаѓањето на природните влакна потоа ќе се анализира со дигитален метод - колку повеќе дупки имаат гаќите, толку е поздрава почвата.

Хајден рече дека една од целите на студијата е да се потенцира како почвата е загрозена од ерозија, прекумерна употреба на ѓубриво и градежништво.

Експертите на Агроскоп велат дека секоја година во светот целосно се уништува област со површина двапати поголема од Швајцарија. Во такви области подоцна е невозможно да се изврши каква било земјоделска работа, бидејќи почвата е неплодна.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Чек дис аут

Најсмешните новинарски гафови за април

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Кои се најбогатите земји на светот?

Read more

Мајки и деца, фејл компилација

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе