Сијарто: Груевски сите граници ги премина легално

Скопје, 20 ноември 2018 (МИА) – Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, во интервју за Дојче Веле изјави дека ниту неговата земја, ниту поранешниот македонски премиер Никола Груевски не прекршиле ниту еден закон со тајното патување до Унгарија.

Според него, нема ништо спорно во тоа што Груевски преминал четири граници во придружба на унгарски дипломати. Ни тој факт не го прави прашањето политичко, вели Сијарто.

„Не е тоа прашањето. Прашањето е дали ги преминал границите согласно меѓународните и националните правила. И одговорот е: да, го сторил тоа. Откако се пријавил во унгарската амбасада ги преминал сите граници до Унгарија во согласност со меѓународните и националните правила. Со исправна документација“, вели Сијарто.

Шефот на унгарската дипломатија инсистира дека се работи за правен, а не за политички случај. Тврди дека одлуката за барањето азил на Груевски ќе ја донесе независно тело врз кое унгарската влада нема влијание.

„Се работи за правна процедура, која има методологија водена од унгарските и меѓународни закони. Одлуката ќе ја донесе релевантно тело, а тоа е независно тело и ние како влада немаме влијание врз него“, вели Сијарто.

Според информации објавени денеска во дел од провладините унгарски медиуми, тамошните власти веќе донеле одлука за барањето за азил на Груевски. Се шпекулира дека барањето е прифатено. Македонските власти се уште немаат официјална потврда на оваа информација.вг

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Регион

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Read more

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Read more

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Read more

Во Црна Гора исполнети условите за прогласување крај на епидемијата

Read more

Вести

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Читај повеќе

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Читај повеќе

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Читај повеќе

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Катица Јанева направила инцидент во Заводот за ревизија

Читај повеќе

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Читај повеќе

Се предлага продолжен викенд карантин во Скопје, Штип, Куманово и Тетово

Читај повеќе

Во Куманово 12 новодијагностицирани, од кои 10 се од Општина Липково

Читај повеќе