Симптоми кај децата кои никогаш не треба да ги игнорирате

Правилното дешифрирање на симптомите кај децата е важен дел од родителството и може да ве спаси од непотребна паника, но и да биде сигнал дека треба да го посетите педијатарот.

Вие најдобро го познавате вашето дете. Доколку забележите нешто чудно во неговото однесување, тогаш не плашете се да побарате објаснување од лекарот или да побарате второ мислење доколку не сте добиле јасен одговор.

Важно е да знаете што значат некои симптоми кај децата.

Отсутност на реакција

Откако ќе се наспие, детето треба да биде активно. Доколку забележите дека вашето дете се буди потешко, невообичаено е тивко, не е заинтересирано за неговата омилена играчка и е неактивно, заминете на лекар.

Промени во дишењето

Доколку детето се заморува брзо, има краток здив или слушате некој чуден звук додека дише, заминете на лекар. Кашлицата може да биде предизвикана од астма или некоја друга болест.

Исто така, доколку забележите дека има чудна боја на кожата околу устата и ноктите, реагирајте веднаш.

Дехидрација

Нашиот организам мора да има доволно вода за да работи правилно. Дехидрацијата е недостаток на вода и тоа може да доведе до посериозни проблеми, но водата не се губи кога детето ќе се испоти, туку кога е болно, повраќа или има дијареа.

Поради недостаток на вода во организмот детето нема енергија или често се лути, има главоболка или не може да изврши мала нужда. Доколку не сака да пие вода, најдете некој интересен начин преку игра за да го прави тоа.

Покачена температура

Грозницата може да биде застрашувачка, но тоа е нормален дел од процесот на одбрана на организмот од болести. Меѓутоа, некогаш е потребно да заминете на лекар. Доколку детето има температура, но се однесува нормално и е активно, не грижете се. Кашлицата и другите симптоми бараат поинаков третман.

Заминете на лекар доколку:

1. Новороденчето и бебето до 3 месеци има температура 38 степени

2. 3-6 месеци – 39 степени

3. 6-24 месеци – 39 степени во траење од 24 часа

4. Деца – 39 степени во траење од 72 часа

5. Тинејџери – 39,5 степени и температурата трае 3 или повеќе денови

Непрекинато плачење

Доколку вашето дете плаче неутешно подолго време, заминете на лекар. Можеби има алергиска реакција или внатрешна температура.

Често мокрење проследено со губење на телесната тежина, жед и летаргичност

Посветете внимание на тоа колку често детето оди во тоалет. Исто така, дали многу често пие вода и нема енергија. Ова можат да бидат знаци за дијабетес тип 1. Доколку забележите некој од овие симптоми, консултирајте се со лекар.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Живот

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Read more

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе