Симптоми кои откриваат недостаток на железо во организмот

Од сите минерали на луѓето најчесто и недостига железо, но симптомите се такви што не се забележуваат или едноставно не им се придава значење. Сепак, проблемот со недостаток на железо се решава многу лесно.

Недостатокот на железо предизвикува слабокрвност, телото не произведува доволно хемоглобин кој е еден од најважните протеини во нашето тело, а е одоговорен и за пренос на кислород до црвените крвни зрнца.

Ако се соочувате со подолу наведените симптоми, тогаш веројатно е време да посетите доктор и да ја проверите својата крвна слика.

Симптоми за недостаток на железо во крвта се:

Бледа боја на кожата

Вртоглавица

Поспаност

Слабост

Замор

Губење на апетит

Брзо отчукување на срцето

Немојте да потцените ниту еден од овие симптоми. Исто така, анемијата може да биде причина за сексуална дисфункција, главоболка, нервоза, заборавност, недостаток на концентрација и лоши работни активности.

Без разлика на тоа дали нашето тело страда од слабокрвност или не, важно е секојдневно да се консумира храна богата со железо.

Дневно се препорачува од 10 до 15 милиграми железо, па треба да се знае дека цвеклото, црвеното месо и виното се некои од видовите храна кои се богати со овој минерал.

Исто така, покрај железо, важно е да се внесува и витамин Ц, кој ја подобрува неговата апсорпција во телото.

За жал, некогаш ниту со правилна исхрана не успеваме да ги задоволиме потребните количини на железо во телото, па мораме да посегнуваме по додатоци во исхраната кои содржат железо.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Здравје

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Read more

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе