Ситуации во кои е најдобро да замолчите

Секогаш треба да го кажувате она што го мислите, но понекогаш треба да го препознаете моментот кога е најдобро да замолчите.

Кога сте во тек на расправија, тишината ќе ви помогне да го сослушате она за што ви говори партнерот. Кога сте на ред да реплицирате, размислете пет секунди за тоа што ќе кажете.

Кога разговорот е бесмислен, најдобро е да молчите

Ако сакате да поправите нечија грешка, иако имате намера да помогнете, немојте да ја советувате непознатата личност, особено ако не ја познавате.

Доколку ќе навредите некого

Можеби сметате дека никогаш не би навредиле некој човек случајно, меѓутоа може да се случи да навредите некого со вашиот сарказам и начинот на кој се шегувате. Најдобро е да внимавате со луѓето кои не ве познаваат.

Ако некој се обидува да ве малтретира

Не комуницирајте со таа личност. Едвај чекаат да им реплицирате за да продолжат со малтретирање. Најдобро е да ги игнорирате.

Доколку ќе повредите нечии чувства

Особено е важно да ги избегнувате негативните коментари. Ако немате убаво мислење за некој човек, подобро е да молчите.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе