Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека во актуелната ситуација што ја предизвика ковид-кризата, добро е што финасискиот сектор е стабилен.

На денешната средба со Македонската банкарска асоцијација, Бесими оцени дека е добро тоа што адекватноста на капиталот е 17 проценти, а ликвидноста 30 проценти.

– Тоа е голема предност во делот на справување со ковид-кризата. Индикаторите за вкупните депозити се 5,2 проценти, а кредитната активност е 8,8 проценти раст на годишно ниво. Во овој период кога останатите бројки се со негативен предзнак, добро е тоа што динамиката во финансискиот сектор е се уште со позитивен предзнак, рече Бесими.

Дека ситуацијата на економски план е сериозна, според Бесими, најдобар показател се БДП и јавниот долг, чии проекции се далеку полоши во однос на финансиската криза од 2009 година.

– Сега само во првиот квартал имавме пад на БДП околу 6,5 проценти, а со вториот квартал 12,7 проценти. Значи скоро четири пати падот на БДП е поголем во вториот квартал сега во однос на третиот квартал во 2009 година. Јавниот долг тогаш беше 26,7 од БДП, а сега сме на 39,5 проценти, истакна Бесими, додавајќи дека како Влада остануваат на стратешките определби за раст на економијата од четири до пет проценти на годишно ниво во следните години.

Најави неколку законски измени кои го опфаќаат делокругот на работење на банките, а во однос на ребалансот информираше дека ќе има зголемување на дефицитот и јавниот долг, но во мера за да не се загрози фискалната одржливост и финансиската стабилност.

Од Македонската банкарска асоцијација каде членуваат сите поголеми банки, беше посочено дека банкарскиот сектор е стабилен, со високо ниво на капитализираност и ликвидност и оти сите работат со добивка. Најавија дека ќе продолжат да соработуваат со сите засегнати страни со цел да се излезе од актуелната криза. Како дел од преземените активности во изминатиот период беа посочени одложувањето на плаќањето на кредитите, активната улога во издавањето на платежните картички и обештетувањето на штедачите од „Еуростандард банка“.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Македонија

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Read more

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Read more

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Read more

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Read more

Вести

  • play_arrow

Се буди вулканскиот масив на Камчатка

Читај повеќе

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Читај повеќе

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе