Снежна торта: Совршена комбинација на кокос и бела чоколада

Се подготвува релативно брзо, а има прекрасен вкус. Лесна, пенлива и вкусна торта за љубителите на кокос.

Состојки:

За листот

6 јајца

120 гр. шеќер

1 ванилин шеќер

150 гр. мелени бадеми

150 гр. белa чоколадa

80 гр. брашно

½ кесичкa прашок за пециво

30 мл. ладна вода

За филот

500 мл. млеко

4 лажици брашно

1 ванилин шеќер

100 гр. кокосово брашно

180 гр. путер

Декорација

Кокосово брашно

Овошје

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната нa 180 степени. Белките со половина шеќер (60 гр.) изматете ги за да добиете смеса како снег. Жолтките, останатиот шеќер и ванилиниот шеќер изматете ги и додајте мелени бадеми, растопена чоколада и вода. Додајте брашно и прашок за пециво.

На крајот измешајте со смесата од белките. Смесата истурете ја во тава и печете околу 40 минути. Изладете го листот и пресечете го на три дела. 

Фил:

Промешајте го брашното со 1 децилитар млеко и внимавајте да не останат грутки. Остатокот од млекото варете го со шеќер, ванилин шеќер и кокос, со повремено мешање. Кога ќе зоврие, додајте го кокосовото брашно. Гответе додека да се згусне. Филот оставете го да се олади. Изматете го путерот и измешајте го со изладениот фил.

Намачкајте ја целата торта со филот. Украсете ја тортата со кокосово брашно и овошје по желба.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе