Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

МАКФАКС
/ 28.05.2023 / 11:20

Украинските воздухопловни сили објавија дека Русија синоќа го гаѓала Киев со 54 беспилотни летала – од кои 52 биле успешно соборени.

Украина соопшти дека тоа е најголемиот напад со беспилотни летала врз градот од почетокот на војната, а е во пресрет на роденденот на градот.

Се вели дека Москва цели на воени и критични инфраструктурни објекти во централна Украина, особено во регионот на Киев.

Најмалку едно лице загинало во нападите, а тројца се ранети, тврди украинската страна.

URL

Се наведува дека воглавно се работи за беспилотни летала Шахед од иранско производство, а нападот се случил во неколку бранови.

Првите експлозии во главниот град биле пријавени по 1 часот по полноќ по локално време. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, по 3 часот по локално време на Телеграм напиша дека градската воздушна одбрана е повторно во акција за соборување на беспилотни летала над Киев.

URL
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе