КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2022

Со девојки на трибините Иран даде 14 голови

Иранската фудбалска репрзентација за првпат по 38 години на стадион во живо ја гледаше и понежниот пол, а имаа и што да видат, вистинска голеада. Иран - Камбоџа 14:0!

На Камбоџа ѝ се предвидуваше катастрофа, но никој не се надеваше дека Иранците ќе дојдат и до двоџифрен број на голови.

Голеадата почна уште во 5-тата минута, а на полувреме се замина со резултат од 7:0.

На почетокот од вториот дел Кео Сокфен промаши пенал за гостите, за потоа да продолжи иранската офанзива. Домаќините постигнаа уште 7 голови за конечна победа од 14:0.

Карим Ансарифард испеа да даде 4 голови, најдобриот ирански фудбалер Сардар Азмун постигна хет-трик, Мехди Тареми и Мохамад Мохеби по двапати ја затресоа камбоџанската мрежа, додека Ахмад Нуролахи, Хосеин Канаани и Мехрдад Мохамади по еднаш.

На дел од огромниот „Азади“ стадион во Техеран, кој собира 78 илјади гледачи, беа сместени припаднички на понежниот пол за кои беа обезбедени 3.500 карти. Вакво нешто последен пат се имаше случено во 1981 година.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Фудбал

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Спорт

Биното пред отказ во Ферари

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе