Со дрон шоу над Белград прославен Денот на државноста на Србија

Синоќа на вечерното небо над српската престолнина група дронови правеа шоу по повод празникот меѓу народот познат како Сретење, односно Денот на државноста.

Србите овој празник го празнуваат на 15 февруари како помен на Првото српско востание од 1804 година против Отоманското Царство. Но, и како сеќавање на првиот модерен српски Устав од 1835 година кој бил донесен во Крагуевац и кој е познат како Сретењски устав. Поради тоа овој празник е познат и како Ден на уставноста.

Нашите северни соседи велат дека овој ден е најважниот датум во политичка, културна и историска смисла во нивниот календар.

Се славел сѐ до настанувањето на Кралството СХС, кога бил укинат. Не се славел ни во Југославија, а бил возобновен во 2001 година.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе