Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Лава колач или лава кејк е десерт кој предизвикува радост кога се јаде, но многумина не се осмелуваат да го направат бидејќи не се сигурни како ќе им излезе.

За лава колачот да не ви остане во калапот наместо да се дружи со малку сладолед и шлаг на чинија, користете силиконски калапи за печење. Оригинално се наменети за мафини, но можат да се користат за било што.

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 100 гр маргарин
 • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

Растопете чоколадо и маргарин на пареа. Јајцата изматете ги со шеќерот и ванилиниот шеќер, па додадете ја растопената смеса од чоколадо и маргаринот. Потоа во изматената смеса додадете брашно.

Готовата смеса истурете ја во калапи премачкани со маргарин и брашно и 10 минути печете во загреана рерна на 250°C. Важно е да се пече само 10 минути и ниту една минута повеќе или помалку - за да се постигне посакуваниот резултат. Имајте на ум дека секоја рерна пече различно, па ќе треба да видите колку време ќе ѝ треба на вашата за перфектен лава колач. Можеби 9 минути, можеби 11.

По желба послужете го колачот со сладолед.

Remote video URL
Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
 • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе