Со шведската истрага се зголемија сомнежите за саботажа на Северен поток

Се зголемија сомнежите за саботажа на оштетените гасоводи Северен тек 1 и 2 во Балтичко Море, по истрагата на посоченото место во шведската ексклузивна економска зона, пренесоа дел од светските медиуми, повикувајќи се на државната полиција.

Шведските и данските власти ги истражуваат протекувањата од руските цевки на четири места, откриени минатата недела во ексклузивните економски зони на двете земји.

„Имаше детонации близу Северен поток 1 и 2, внатре во шведската економска зона, резултатот е голема штета на гасоводите“, тврди шведската полиција.

Се наведува дека дел материјали се запленети од местото и ќе се анализираат.

„Понатамошната истрага ќе покаже дали ќе може да се осомничи некого, а подоцна и да се гони кривично за ова злосторство“, се истакнува во соопштеното.

Портпаролот на Кремљ денес изјави дека не мисли оти истрагата може да биде објективна без учество на Русија, откако земјата не била повикана да учествува.

Данската полиција одби да ја коментира истрагата во данската ексклузивна економска зона. 

реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Свет

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Read more

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Read more

Американскиот Сенат блокира милијарди предвидени за Украина и Израел

Read more

Почина Хуанита Кастро, противничка на комунизмот која соработуваше со ЦИА

Read more
 

Вести

Во новиот закон, помилување може да има само ако е донесена правосилна судска пресуда

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Читај повеќе

Градски паркинг-Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во зоните А, Б, Ц и Д

Читај повеќе
  • filter

7 декември 1993 година, почина Блаже Конески

Читај повеќе

Мајката на Вања: Сега ми е најважно да си го заштитам другото дете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што потпишаа Путин и саудискиот принц Бин Салман?

Читај повеќе

Ковачки: Возилото со кое е киднапирана Вања 3 дена било на скопските улици, Спасовски да одговори зошто не е детектирано од Сејф сити

Читај повеќе

Кумашинот на Путин ја регистрира „Втора Украина“ во Србија

Читај повеќе

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Читај повеќе