Сочно бело месо со црвен грав и кашкавал готово за 20 минути

Ако ви треба брз ручек, тогаш белото месо со грав и кашкавал треба да биде ваш избор.

Белото месо е практично за подготовка, бидејќи не бара многу време, а не е ниту скапо. Можете да го варите, печете во рерна или на скара, похувате... а денес ви предлагаме уште еден брз рецепт за бело месо. Ова јадење се подготвува за помалку од половина час, а неговиот вкус ќе ги воодушеви буквално сите. Доколку сакате, можете да го послужите со свежа салата.

Потребни состојки:

 • 2 пилешки стека (600 гр.)
 • 1 конзерва црвен грав
 • 1 кромид
 • 2 лажици доматна паста
 • 100-150 мл вода
 • 50 гр кашкавал
 • 1 лажичка блага пипер
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тавче на малку масло пропржете го белото месо исечкано на коцки, а кога ќе добие која додадете го ситно исечканиот кромид.

Во месото додадете го гравот кој сте го процедиле, како и доматната паста што сте ја измешале со вода. Сѐ добро измешајте, посолете, побиберете и додадете зачини по желба.

Покријте и динстајте уште 2-3 минути, а потоа посипете со рендан кашкавал и повторно покријте. Оставете на оган уште 2 минути, а потоа можете да послужете. Добро оди со салата од свежа марула, дајкон и ротквица.

На видеото има уште три други предлог салати за додаток.

Remote video URL
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Рецепти

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more

Сардинска фокача со домати - идеална за појадок

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
 • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе