Македонија

Сончево со температура до 21 степен

24. февруари 2020 - 7:31 | МИА

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието и во источните делови.

Минималната температура ќе се движи од минус 4 до 3 степени, а максималната ќе биде во интервал од 12 до 21 степен.

До среда ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност и топло преку денот. Ќе дува умерен до засилен ветер. Минималните температури ќе се движат од минус 5 до 4 степени, а  максималните температури ќе бидат во интервал од 11 до 20 степени.

Под влијание на влажен бран во среда кон крајот на денот и в четврток ќе настапи наоблачување со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Ќе дува засилен западен и северозападен ветер, а дневната температура значително ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал од 1 до 6 степени, а максимална од 6 до 14 степени.

Коментирај