Совети за да ги зајакнете пријателствата

Обврските, работата, семејството, брзиот начин на живот се пречка за да го поминеме слободното време со нашите пријатели. Сосема е нормално контактот со нив да се намали, но важно е да им дадеме до знаење дека се грижиме за нив и не сме ги заборавиле.

Вистинските пријатели не бараат од нас постојано да им посветуваме внимание и никогаш нема да нè обвинат доколку не им одговориме на повикот или пораката.  Сепак, убаво е да покажеме дека мислиме на нив.

Искористете го времето додека патувате некаде и јавете им се.

Наместо да гледате низ прозорецот, побарајте го вашиот пријател додека имате слободно време. Раскажете им барем еден интересен детаљ од вашиот ден. 

Потсетете се на некој заеднички спомен којшто секогаш ве насмевнува.

Обврнете внимание на нивните проблеми.

Доколку вашата пријателка има здравствени проблеми, посветете ѝ внимание, понудете помош. Покажете дека сте тука и дека се грижите.

Споделете ги вашите мисли, стравови, желби.

Не чекајте да поминат месеци за да излезете на вечера. Добрите пријатели секогаш имаат добри и корисни совети. Секако, можат да ве разубедат доколку сакате да преземете непотребен ризик.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Живот

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Read more

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Read more

Магазин

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе