Современи автомобили со најдобра заштита од кражба

Современите автомобили се поранливи во поглед на безбедност поради модерните технологии како keyless опцијата, односно влегување во возилото без употреба на клуч.

Истражувањата покажаа дека брендовите со најнапредни системи за заштита се Audi, BMW и Volkswagen.

Овие германски гиганти користат системи што ги „успиваат“ сите контролни единици кога се во мирување одреден временски период.

Тоа значи дека не реагираат на обидот за стартување од одредена оддалеченост, туку само кога сопственикот го активира клучот на возилото.

Крадците многу лесно може да го отклучат и стартуваат возилото со keyless систем користејќи ја токму современата технологија.

Има уреди што на оддалеченост од само неколку метри може да го „снимат“ сигналот со кој „комуницираат“ клучот и автомобилот и да го искористат за придвижување на возилото.

Целата постапка може да биде завршена за само десет секунди.

На последните тестови за безбедност експертите утврдија дека моделите Audi A6 Allroad, BMW Serije 1, BMW Serije 8, BMW X6, Ford Puma и Volkswagen Passat имаат високо ниво на вкупна заштита.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Авто новости

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Read more

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Read more

Volkswagen го претстави новиот Golf TGI со 130 КС

Read more

Новиот Volkswagen ID.3 ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Може да ви падне задниот браник – призна Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Како е да се вози „ракета“ без прозорци и покрив?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави новиот Golf TGI со 130 КС

Читај повеќе
  • filter

Новиот Volkswagen ID.3 ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Модерна „ѕверка“ на две тркала: BMW R 1250 RT

Читај повеќе

Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Читај повеќе
  • filter

Што подготвуваат од Bugatti?

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави спортскиот модел i20 N

Читај повеќе
  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе