Спанковците се поинтелигентни и посреќни од ранобудниците

Луѓето кои тешко стануваат од кревет наутро се попаметни, покреативни и посреќни од луѓето кои се ранобудни.

Оваа теза ја потврди истражувањето на психологот Сатоши Каназава од Лондонскиот факултет за економија. Каназава објаснува зошто времето на будење е знак на интелигенција.

Веќе подолго време, на мобилните телефони постои опција за одложување на алармот, но се смета дека на телото му е потребно време да се прилагоди на тоа.

„Кога го притискате копчето snooze, вашата инелигенција е супериорна во однос на интелигенцијата на вашите врсници“, вели Каназава.

Истражувањето покажало дека слушањето на својот биолошки часовник наместо слепото следење правила ја развива способноста за следење на сопствените страсти и интереси, поради што тие личности се покреативни и независни.

„За разлика од другите цицачи, луѓето ја имаат таа единствена способност да го надвладеат внатрешниот биолошки часовник. Човекот може да одлучи кога ќе си легне и кога ќе стане од кревет, односно дали ќе биде ноќна птица или ранобудник“, објаснува Сатоши Канази, коавторка на истражувањето.

Психолозите ги анализирале податоците за социоекономскиот статус на 1.229 лица и откриле јасна поврзаност – луѓето кои си легнувале по 23 часот и стануваат по 8 часот наутро обично заработуваат повеќе и водат поквалитетен живот, поради што се посреќни.

Меѓутоа, треба да се има на ум дека и премногу спиење не е здраво. Препораката на експертите е седум до девет часа непрекинат ноќен сон.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Живот

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Татковците се помалку под стрес од мајките

Read more

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more
 

Магазин

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе