Спасовски: До крајот на неделава ќе се направат проценки дали е потребна нова вонредна состојба

Штип, 26 мај 2020 (МИА) – До крајот на наеделата ќе се направи проценка дали е потребно прогласување нова, трета вонредна состојба, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Како што изјави Спасовски при посетата на трафостаницата на МЕПСО во Штип, ако се увиди дека има потреба, вонредна состојба повторно ќе се воведе.

-Ако е потребно тоа, ако се неопходни условите дека преку вонредна состојба полесно се справуваме со целата оваа ситуација, тогаш ќе носиме и таква одлука. Меѓутоа сега во овој момент немаме одлука во однос на тоа, вели Спасовски.

Прашан дали се очекува политичките партии на нова лидерска средба да договорот датум за избори, Спасовски одговори дека политичките партии треба да се договорат врз основа на она што значи позитивни законски прописи во државата.

-Вонредната состојба, прекинот на вонредната состојба и ни остануваат уште 22 дена до изборите и тоа е нешто што сите политичари треба да бидат и одговорни и разумни во овој дел. Очекувам да се поттикне дијалогот меѓу политичките партии. Затоа што денеска се разговара и се зборува за интерес на државата и граѓаните. Ако најголем интерес е државата и граѓаните, тогаш мислам на минимум треба да се сведат личните или партиските интереси и одлуките да ги носиме во интерес на граѓаните и државата, вели Спасовски.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Македонија

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Read more

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Read more

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Read more

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Read more
 

Вести

Заев: Меѓународни експерти нема да ги поништуваат пресудите, туку ќе направат свои извештаи

Читај повеќе

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Читај повеќе

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе