Средба Ердоган – Путин во Берлин

Берлин, 19 јануари 2020 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија.

Ердоган се обрати во делот на состанокот кој беше отворен за медиумите, при што рече дека мултидимензионалната соработка меѓу двете земји дава значаен придонес, што се однесува до решавањето на проблемите во регионот.

Тој нагласи дека 2019 година била добра од аспект на билатералните односи, додавајќи дека со одлучност ги реализирале проектите како „С-400“, имајќи ги предвид националните интереси.

Турскиот претседател говореше и за проектите како „Турски тек“ и нуклеарната централа „Акују“.

– Нашите заеднички напори на терен обезбедија пропорционално спокојство, но главните резултати од нашите напори ќе ги добиеме со состаноците на Самитот во Берлин. Свесни сме за одговорноста која ја презедовме во врска со примирјето, и за напорите кои ги вложувате. Вложивме голем напор за да го убедиме господинот Сераџ, и упатувам благодарност што прифати и го исполни тоа што следуваше на Самитот во Москва, рече Ердоган, додавајќи дека Владата на национално единство го потпишала Договорот за примирје.

– Хафтар кој не го потпиша текстот, уште еднаш покажа дека не е за политичко, туку за воено решение. На Самитот во Берлин треба да се обезбеди примирје и враќање на политичкиот процес, со цел да се обезбеди мир и спокојство во Либија. Исто така, треба да се стави крај на агресивниот став на Хафтар за да може да се спроведе политичкиот процес и другите фази на решението, истакна тој.

Како што јави Анадолија, на средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, министерот за национална одбрана на Турција Хулуси Акар, шефот на Одделот за комуникации при турското претседателство Фахретин Алтун, шефот на турската национална разузнавачка служба МИТ Хакан Фидан, специјалниот претставник на Турција за Либија Емрулах Ишлер, кој воедно е и пратеник на АК Партијата од Анкара, како и портпаролот на турското претседателство Ибрахим Калин.

реклама

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

Свет

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more
 

Вести

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Читај повеќе

Филипче: Почнавме разговори за техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Читај повеќе

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

Читај повеќе

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Читај повеќе

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Читај повеќе

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Читај повеќе

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Читај повеќе