Станувате смртоносна машина кога чепкате во телефонот зад волан

Производителите на автомобили често ги рекламираат своите нови модели како технолошко-забавни центри, иако е нејасно како треба да работи тој забавен дел кога возите, а технологијата често се крие зад неколку менија, низ кои треба да поминете додека возите.

Активните системи за безбедност во современите автомобили не се баш на нивото што ќе ве спаси ако, на пример, приближно ја процените брзината на влегување во остра кривина. Ако не бидете внимателни, ќе излетате од патот.

Центарот за технологија на компанијата Allianz објави податоци за 300 смртни случаи на возачи и патници во сообраќајот на германските патишта, чии животи згаснале затоа што на возачите им било оттргнато вниманието додека возеле, од смартфонот или од мултимедијалниот систем.

Тие заклучија дека користењето на овие уреди зад воланот резултира со повеќе смртни случаи отколку седнувањето зад волан откако сте пиеле алкохол.

Едноставната математика покажува дека ако не гледате на патот само две секунди, туку вниманието ви е свртено на мобилниот телефон или мултимедијалниот екран, ќе поминете 44 метри со брзина од 80 км/час. Добро е да се сетите на ова следниот пат кога ќе седнете зад волан.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе