Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Министерството за здравство информира дека попладнево стигна првата пратка од вакцината Pfizer, која тоа ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против COVID-19.

-Станува збор за 10.530 дози од вакцината Pfizer, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација, информираат од Министерството за здравство.

Претходно, беше најавено дека втората пратка од Pfizer со уште 10 илјади вакцини треба да пристигне на 26 април, со што нашата држава треба да добие вкупно околу 20.000 вакцини од овој производител. 

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Македонија

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Read more

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Read more

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Read more

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Читај повеќе

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

Читај повеќе

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Читај повеќе

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Читај повеќе

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе