Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Стјуардесата Митра Амирзадех од Орландо откри како се справуваат со патниците кои не сакаат да си го отстапат своето место во авионот на дете и да седнат на друго место.

На социјалните мрежи често се отвора темата дали луѓето треба да ги менуваат местата за седење во авионот. Сепак, според бонтон, секој треба да остане на местото што првично го резервирал.

Амирзадех изјави дека менувањето на местата за седење се случува во речиси сите нејзини смени, каде што обично го прават парови кои платиле за одделни седишта, а потоа бараат да седнат заедно.

„Следниот пат кога ќе се налутите бидејќи не сте го добиле седиштето што го сакавте, мора да се потсетите дека не сте платиле за тоа место. Во спротивно, седеле таму“, вели таа.

Сепак, никој не треба да го прави ова, освен во случај на деца.

„Кога се работи за дете, треба да земете поинаков пристап кога никој друг не го отстапува своето место. Потоа на патникот кој не сака да ги смени местата со детето, му велам: ‘Во ред, значи вие ќе се грижите за детето’“, објаснува таа.

На овој начин, стјуардесите ги предупредуваат и „казнуваат“ таквите патници со тоа што им даваат одговорност за туѓото дете. Обично им се кажува дека ќе им требаат грицки и играчки како што се боенки бидејќи децата ќе сакаат да си играат во текот на летот.

реклама

Живот

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Read more

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе