Столтенберг: Алијансата е подготвена да направи повеќе за Украина да победи

МАКФАКС
/ 23.02.2024 / 13:01

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека членките на НАТО се посветени да направат повеќе за да обезбедат Украина да „победи“ во борбата против инвазивните руски сили и дека Алијансата „значително ја променила“ својата позиција за обезбедување понапредно оружје за Киев.

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) по повод двегодишнината од почетокот на руската општа инвазија на соседната земја, Столтенберг рече дека солидарноста со Украина не само што е исправна, туку и „во безбедносен интерес на Алијансата“.

Можеме да очекуваме сојузниците на НАТО да направат повеќе за да се осигураат дека Украина ќе победи, рече Столтенберг, повторувајќи дека тоа „не се стипендии, туку инвестиција во нашата сопствена безбедност и нашата поддршка прави разлика на бојното поле секој ден“.

Во извадоци од интервјуто објавено од РСЕ Столтенберг рече дека смртта на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални и успесите на Русија на бојното поле во последните месеци треба да помогнат да се фокусира вниманието на НАТО и неговите сојузници на итната потреба за поддршка на Украина.

Цврсто верувам дека најдобриот начин да му се оддаде почит на Алексеј Навални е да се осигура дека претседателот Путин нема да победи на бојното поле, туку Украина да победи, рече Столтенберг.

Столтенберг посочи дека случајот Авдиевка потсетува дека Русија е подготвена да жртвува многу војници, дека остварува само мали територијални придобивки и дека добила значителна воена поддршка од Иран, од Северна Кореја и дека успеала да го зголеми своето производство.

реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе