Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Скопје, 21 октомври 2019 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Twitter објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев, со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

– Добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев за реафирмирање на посветеноста на НАТО на членството на Северна Македонија. Процесот на ратификација е во тек и со нетрпение очекуваме Северна Македонија наскоро да се приклучи на нашата Алијанса, објави Столтенберг.

Владината прес-служба соопшти дека премиерот Заев и генералниот секретар на НАТО Столтенберг во телефонскиот разговор размениле мислења за одлуката на Европската Унија да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во Унијата.

Премиерот Заев, како што е наведено во соопштението, му го пренел на генералниот секретар Столтенберг расположението на граѓаните на земјата од историската грешка на ЕУ да не ги одобри очекуваните преговори за пристапување во полноправно членство како разочарувачко и фрустрирачко, наспроти фактот дека Република Северна Македонија ги исполни сите услови.

– Тоа не треба и нема да влијае и на остварувањето на втората од двете најголеми стратешки цели на државата – членството во ЕУ, и од спроведувањето на реформите до крај за да ги имплементираме европските вредности во сите наши институции, во сите пори на нашето живеење, истакнал претседателот на Владата на Северна Македонија Заев во разговорот со Столтенберг.

Во телефонскиот разговор со Столтенберг, премиерот Заев се заблагодарил за поддршката на НАТО во нашите евроатлантски интеграции и истакнал дека Северна Македонија останува посветена на заокружувањето на процесот за полноправно членство во алијансата, како нејзин стратегиски и суверен избор да биде следната, 30-та земја членка.

Премиерот Заев го информирал генералниот секретар на НАТО за резултатите од вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски и за заеднички договорената согласност за организирање предвремени избори на 12 април идната година. 

 
реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Македонија

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Read more

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Read more

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Read more

Вести

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Читај повеќе

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Читај повеќе

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Читај повеќе

Приведени сопственик на угостителски објект и десет жени во гостиварскo

Читај повеќе

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Читај повеќе

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе