СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник V

Запрена е постапката за итно одобрување за употреба на руската вакцина Спутник V, соопшти денеска Светската здравствена организација. Постапката е запрена бидејќи недостасуваат одреден број податоци и усогласеност на правните процедури.

– Речиси секојдневно работиме со руското Министерство за здравство на решавање на преостанатите прашања кои треба да ги достави Рускиот фонд за директни инвестиции, соопшти Маријанѓела Симао, помошничка на генералниот директор на СЗО, задолжена за пристап до лекови и здравствени производи. Таа изрази надеж дека постојните недостатоци наскоро ќе бидат отстранети.

Симао потврди дека СЗО повторно ќе го отвори случајот, ќе ги процени доставените податоци и ќе ги продолжи инспекциите на производствените капацитети во Русија дури и ако досието „сѐ уште е нецелосно“.

– Сите поднесоци што ги имаме се обработуваат на ист начин, рече таа, но не го наведе крајниот рок кога може да заврши процесот за одобрување на руската вакцина за внесување на листата на дозволени за употреба вакцини против ковид.

Тагови
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Свет

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Read more

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Read more

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Read more

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Read more
 

Вести

Ердоган се откажа од протерување на 10 западни амбасадори

Читај повеќе

Moderna тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и безбедна за деца

Читај повеќе

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Читај повеќе

Влада: Вклучен и вториот блок на РЕК Битола, граѓаните нема потреба да стравуваат

Читај повеќе

135 нови случаи на COVID-19 од 1.514 тестирања

Читај повеќе

Facebook се распаѓа одвнатре: Дали ќе ја научи лекцијата, ќе пропадне или ќе продолжи како да не било ништо?

Читај повеќе

Рокот за поднесување ДДВ-4 продолжен до 27 октомври

Читај повеќе

Медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известувањето во првиот изборен круг

Читај повеќе

Меркел ја призна нејзината најголема корона-грешка

Читај повеќе