антички Египет

play_arrow

Како изгледала хируршка интервенција во антички Египет?

Древните Египќани биле едни од првите големи цивилизации на планетава и едни од оние кои отишле дотаму што практикувале и хируршки интервенвенции. Но, како навистина изгледало такво нешто во антиката?
Read more

Конечно откриена причината за смртта на храбриот фараон

Мумија на фараон откриена во 1881 годна досега беше предмет на научни дебати бидејќи не можеше да се утврди точната причина за смртта. Модерната технологија конечно ја реши оваа мистерија.
Read more
filter

17 февруари 1923, отворена гробницата на Тутанкамон

Околу 2 часот попладне бил скршен печатот од влезот во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон, и прв пат по 3 илјади години гробницата била отворена.
Read more
play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Египетските археолози направија големи откритија изминатиов периов, а сега известија за нови 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит од периодот на Старото Кралство.
Read more
play_arrow

Netflix го објави трејлерот за „Secrets of the Saqqara Tomb“

Медиумскиот магнат го пушти во етер трејлерот за документарецот кој ги открива тајните на Антички Египет.
Read more
play_arrow

Моментот кога се отвора запечатен египетски саркофаг

Египќаните се пофалија со новооткриените саркофази од антиката, а вака изгледа моментот кога прв пат се отвора еден таков.
Read more
filter

15 септември 1822, Шамполион ги дешифрирал египетските хиероглифи

Францускиот ориенталист Жан-Франсоа Шамполион го направил можеби најважното откритие во египтологијата откако успеал да го дешифрира древното писмо на славната египетска цивилизација.
Read more
filter

Модерен приказ на античките египетски богови

Како би изгледате боговите од египетската митологија според модерните замисли? Прилично застрашувачки ако се прашува еден уметник од Холандија.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more