авионска несреќа

play_arrow

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Два авиона со 159 луѓе дојдоа на неколку секунди од катастрофа над њујоршкиот аеродром „Сиракјуз Хенкок“.
Read more
play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

На авион Boeing 737 на American Airlines му пукна гума при полетување од аеродромот Тампа во Флорида, САД, јавува BBC.
Read more
play_arrow

Драма на аеродром во Иран: Механичар бил вовлечен во мотор на авион

Страшна драма се одвивала на меѓународниот аеродром „Чабахар Конарак“ на југот на Иран, во Оманскиот Залив, кога механичар бил вовлечен во моторот на авионот кој работел за време на одржување.
Read more
filter

3 јули 1988, американски брод по грешка соборил ирански патнички авион

Во Персискиот Залив, американскиот крузер „Vincennes“ по грешка соборил ирански патнички авион мислејќи дека е непријателски воен авион кој се подготвува за напад. Загинале сите 290 луѓе во авионот.
Read more
play_arrow

Се судрија два авиона на аеромитинг во Португалија

Најмалку едно лице загина во несреќата што се случи синоќа на аеромитинг во Португалија, кога се судрија два авиона. Според Управата за цивилна заштита, констатирана е смрт на едно лице, а најмалку едно е повредено.
Read more
play_arrow

Чад и пламен од моторот на авионот: Навреме откажан летот Чикаго-Сиетл

Екипажот на Airbus A320 на United Airlines мораше да се откаже од полетувањето откако регистрираше пожар во еден од моторите на авионот.
Read more

Лет на Emirates удрил во јато фламинга, усмртил околу 40

Мумбај, главниот град на Махарастра во Западна Индија, е познат по тоа што има голема популација на розовите птици.
Read more
play_arrow
filter

Фотографии сведочат за хаосот во сингапурскиот авион

Турбуленциите не се невообичаени за време на летовите, но сериозни инциденти како овој се ретки.
Read more

Силни турбуленции на летот Лондон-Сингапур: Еден загинат, над 30 повредени

Едно лице загина во авион од Лондон за Сингапур поради силни турбуленции, а повеќе од 30 лица се повредени, јавува BBC.
Read more
play_arrow

Се запали Boeing 737 полн со патници

Четири лица се тешко повредени, а 11 се полесно повредени денеска откако патнички авион на Air Senegal излета од пистата при полетување на меѓународниот аеродром кај Дакар.
Read more
play_arrow

Авион на Boeing без предни тркала безбедно слета во Истанбул

Товарен Boeing 763 принудно слета на аеродромот во Истанбул, по дефект на опремата за слетување, јавија државните медиуми.
Read more
27 март 1977, најголемата авионска несреќа во историјата
filter

27 март 1977, се случила најголемата авионска несреќа во историјата

На денешен ден во 1977 година, два авиона Boeing 747 удриле еден во друг на аеродромот во Тенерифе при што загинале вкупно 582 патника и сите членови на екипажите.
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more