Еди Рама

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Пред канцеларијата на Еди Рама синоќа се одвивала вистинска драма кога маж на возраст од околу 40 години почнал да фрла со камења кон седиштето на шефот на албанската влада.
Read more

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Read more

Левица: Еди Рама го поддржува процесот за бугаризација на Македонците во Албанија

Во соседна Албанија на 18 септември почна пописот преку кој власта на Еди Рама помага за бугаризација на Македонците во повеќе општини како дел од заедничките цели на софиската и на тиранската платформа, велат од партијата Левица.
Read more

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во врска со обвинувањата на Приштина кон Мирослав Лајчак рече дека тоа се работи кои „те оставаат без зборови“.
Read more

Рама: Не верувам дека ќе станеме членка на ЕУ до 2030 година

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека не верува оти неговата земја ќе стане членка на Европската Унија до 2030 година и покрај најавата на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.
Read more

Рама: Албанија ги прекинува сите односи со Србија

Албанскиот премиер Еди Рамa рече дека „Албанија не е и никогаш не може да биде нотар на политиката што ја следи Косово“ и дека Албанија ги прекинува сите односи со Србија, сѐ додека не се ослободат косовските полицајци.
Read more

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека ставот на Тирана, како и на сите лидери на ЕУ и на САД, е дека моменталната ситуација на северот е неприфатлива и оти Србите треба да се вратат во институциите, а Косово треба да распише нови избори.
Read more

Рама: Не барајте Кинези, Руси, Марсовци зад Отворен Балкан

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека денеска, премиерот на Црна Гора во технички мандат, Дритан Абазовиќ, изразил намера да организира неформален самит на иницијативата Отворен Балкан во Црна Гора во јуни г
Read more

Рама: Подготвени за лансирање на сателитите Albania 1 и Albania 2

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека се подготвени за лансирање двата сателита што ќе бидат испратени во вселената.
Read more

Рама: Реакцијата на Бугарија е неприфатлива

Албанскиот премиер Еди Рама, одговори на реакцијата на бугарското Министерство за надворешни работи, на неговата изјава на безбедносниот форум во словенечкиот град Блед, велејќи дека го кажал истото и во јуни и оти реакцијата „најсериозно
Read more

Рама: Срамно е што една членка на НАТО киднапира две земји сојузнички

Срамно е што една земја-членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји-членки на НАТО – Албанија и Северна Македонија во време на жестока војна во дворот на Европа, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама пред почетокот на Самитот
Read more

Рама во Берлин: Се одвојуваме од Северна Македонија доколку во јуни не се отворат преговорите 

Албанскиот премиер  Еди Рама уште еднаш истакна дека Албанија ќе се „одвои од Северна Македонија доколку формално не се отворат преговорите со ЕУ во јуни“. 
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more