Избори 2020

ДКСК: Партиите ги доставија првичните извештаи за донации за изборната кампања

Политичките партии почнале да доставуваат до ДКСК извештаи за добиените донации во текот на изборната кампања согласно законот. Правовремено доставиле извештаи за првите 10 дена, а следствено на тоа и за вторите 10 дена.
Read more

Шест нови тужби до Управниот суд, две од ВМРО-ДПМНЕ

Шест нови тужби од политички парти се поднесени до Управниот суд по однос на одбиените приговори од Државната изборна комисија за парламентраните избори одржани на 15 јули.
Read more

Левица поднесе 102 тужби пред Управен суд

Политичката партија Левица денеска во Управниот суд поднесе 102 тужби за заштита на избирачкото прво на подносителите на листите.
Read more

Течат роковите за приговори и жалби за изборните резултати

Скопје, 17 јули 2020 (МИА) – По објавувањето на конечните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, течат роковите за приговори и жалби за спроведувањето на изборниот процес и за сумирањето на р
Read more

МВР регистрира неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Синоќа околу 22.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во градинка на ул. „Коста Новаковиќ“, додека се вршело пребројување на гласачки материјал, се слушнало пукање, а проектил завршил во гласачкото место бр.
Read more
play_arrow

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите генерално добро спроведени

Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија беа добро организирани и покрај пандемијата, но правната сигурност остава простор за загриженост.
Read more

Duna: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Апликацијата поврзана со изборниот процес функционира најнормално, но страницата на Државната изборна комисија беше цел на хакерски напад, информираа денеска од компанијата Duna.
Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Предводникот на Левица, која од денеска е парламентарна партија, обвинува дека на неговата партија ѝ се украдени три пратенички места.
Read more

СДСМ: Во водство сме, ВМРО-ДПМНЕ: Победуваме

Генералните секретари на двете најголеми партии во земјава излегоа со проекции во кои најавуваат победа на својот табор на денешните предвремени парламентарни избори.
Read more

МВР постапува по пријавени инциденти на избирачки места

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – На гласачко место бр.2695 во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром околу 13.15 часот претседателот на избирачкиот одбор побарал интервенција бидејќи лице влегло на гласање со маска на лицето на која имало партиски
Read more

Агитирање, поткуп, запишување гласачи - МВР постапува по пријави поврзани со изборите

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – Во Министерството за внатрешни работи денеска од 11:00 до 12:00 часот   биле пријавени настани во врска со изборниот процес.
Read more

Најголем одзив до 9 часот има во ИЕ1, гласањето се одвива непречено

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – Гласањето на предвремените парламентарни избори во првиот час и половина минува непречено, а одзивот на гласачите според податоците до 9:00 часот од 2.326 избирачки места, каде гласале 94.167 гласачи е 5,19 отс
Read more
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more