Израел

Археолози во Ерусалим открија голем дел од аквадукт стар 2.000 години

Најдолгиот континуиран дел од античкиот аквадукт во Ерусалим е откриен во Гиват Хаматос, објави во денеска израелската Управа за антиквитети.
Read more

Нетанјаху: Мирот со Саудиска Арабија би бил огромен чекор

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека нормализирањето на односите со Саудиска Арабија ќе биде огромен чекор кон ставање крај на арапско-израелскиот конфликт.
Read more

Израелците ја нападнаа Газа откако беа истрелани ракети во пограничната област

Израелските воздухопловни сили погодија неколку цели во Појасот Газа рано во неделата, откако неколку часа претходно беше истрелана ракета врз израелската погранична област, соопшти израелската војска.
Read more

Израелски археолози на чешел ја пронајдоа најстарата позната цела реченица

Археолози во истиориски богатиот Израел пронашле древен чешел кој датира од пред околу 3700 години и на кој е испишана веројатно најстарата позната цела реченица.
Read more

Медведев му се закани на Израел: Испраќањето оружје во Украина би било многу непромислено

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, денеска изјави дека би било грешка доколку Израел ѝ испорача оружје на Украина.
Read more

Археолози пронајдоа опиум во грнчарија стара 3.500 години

Израелски археолози објавија дека пронашле талог од опиум во грнчарија стара 3.500 години, што ја докажува теоријата дека оваа халуциногена дрога се користела при древни погребни ритуали.
Read more

Израел го нападна аеродромот во Дамаск, петмина загинати

Израел изврши воздушен напад на сирискиот меѓународен аеродром во Дамаск и на некои други места на југот на главниот град на таа земја, при што загинаа пет војници и е причинета голема материјална штета, соопшти сириското Министерство за о
Read more

Украдена паричка вредна милион долари пронајдена по 20 години

По речиси 20 години детективска работа и потрага на различни континенти, пронајдена е малата паричка која вреди неверојатни 1 милион долари, и вратена на Израел.
Read more

Иран разви самоубиствен дрон за напад на Израел

Read more

Археолози во Израел открија необични хеленски артефакти за комуникација со боговите

Во потрага по одговори, многу древни народи прибегнувале кон „читање“ на иднината.
Read more

Во Тел Авив отворен најголемиот ургентен центар во светот

Во Израел денеска е отворен најголемиот ургентен центар во светот, со 8.000 квадратни метри, наменет за вообичаени итни потреби и за ненадејно голем број ранети во случај на војна или терористи напади.
Read more

Путин му се извини на Израел за изјавата на Лавров за Хитлер и Евреите

Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на израелскиот премиер Нафтали Бенет за неодамнешната скандалозна изјава на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.
Read more
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more