Израел

Во Израел се испитуваат случаи на миокардитис после примена вакцина Pfizer

Израелското Министерство за здравство вчера соопшти дека истражува мал број случаи на воспаление на срцевиот мускул кај луѓе кои примиле вакцина на Pfizer против COVID-19, но сè уште не дошло до заклучоци.
Read more

Прв пат по 10 месеци во Израел никој не почина од последици на COVID-19

Прв пат во последните 10 месеци во Израел не е регистриран ниту еден случај на починат од коронавирусот, а во меѓувреме половина од населението е вакцинирано.
Read more

Израел ја укина обврската за носење маска на отворено

Израелците веќе не мора да носат заштитни маски на отворено, што е уште еден знак дека мина врвот на епидемијата, по интензивната кампања за вакцинација во земјата.
Read more
filter

26 март 1979, Египет и Израел ставиле крај на војната

На денешен ден во Вашингтон бил потпишан мировниот договор помеѓу Египет и Израел кој ставил крај на војната која со прекини траела од 1956 година.
Read more

Израел потроши 785 милиони долари за вакцинирање за COVID-19

Израел досега потроши околу 785 милиони долари на вакцини против COVID-19, изјави денеска официјален претставник на Министерството за финансии на седница на парламентарниот комитет, пренесе DPA.
Read more
play_arrow

Во Јудеја пронајдена нова серија од Свитоците од Мртвото Море

Израелските археолози пронашле нови антички парчиња од библиски ракописи, одлично сочувани во пештера во Јудејската Пустина.
Read more

Над 600 деца во Израел примиле вакцина против коронавирус

„Стотици деца на возраст меѓу 12 и 16 години во Израел се имунизирани со вакцината против коронавирус на Pfizer и не се пријавени несакани ефекти“, изјави за Guardian Боаз Лев, шеф на тимот за имунизација при израелското Министерство за зд
Read more

Во Израел 90% од населението над 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Во Израел 90 отсто од населението на возраст од 50 години и повеќе е вакцинирано со една доза вакцина против коронавирусот или веќе се излекувале од COVID-19, објави денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн на Twitter.
Read more
play_arrow

Израел изврши напад кај Дамаск, Сирија го активира противвоздушниот систем

Сириската државна телевизија извести дека противвоздушната одбрана на таа земја одговори на израелска агресија во близина на Дамаск.
Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Израелскиот Парламент денеска му одобри на Министерството за здравство да им ги открива имињата на луѓето кои не биле вакцинирани против коронавирусот на другите тела на власта во земјата, предизвикувајќи критики за нарушување на приватнос
Read more

Неискористените дози вакцини Израел им ги испраќа на други држави

Израел најави дека на Палестинците и некои други земји, како Хондурас, земјата која во Ерусалим сака да отвори амбасада, ќе им испрати „ограничено количество на неискористените дози од вакцината против COVID-19“.
Read more

Во Израел се отвора економијата по масовната вакцинација

Израел денеска делумно ја отвори својата економија, што се смета за враќање кон нормалниот живот во таа држава на денот кога пред една година беше прв пат откриен случај на заразен со COVID-19.
Read more
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more