коронавирус

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Таткото и тренер на Хабиб Нурмагомедов почина во болница во Москва поради компликации од коронавирусот.
Read more
play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Мозочен удар, делириум, вознемиреност, збунетост, замор... листата на последици е долга. Ако мислевте дека COVID-19 е само респираторна болест, се лажете.
Read more
play_arrow

СЗО: Светот е во нова и опасна фаза, вирусот брзо се шири

Глобалната пандемија на новиот коронавирус се забрзува, при што вчера беа регистрирани 150.000 нови случаи – најмногу во еден ден, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.
Read more

Коронавирусот бил присутен во Италија уште во декември

Научниците во Италија пронашле траги од коронавирусот во отпадните води од Милано и Торино, што сугерира дека COVID-19 веќе циркулирал во северна Италија уште во декември, пред Кина да ги објави првите случаи.
Read more

Бил Гејтс: Тешко е да се демантираат теориите на заговор, премногу се глупави

Основачот на Microsoft и филантроп Бил Гејтс ги коментираше теориите на заговор за вакцинирањето поврзани со него и нагласи дека е тешко да се демантираат бидејќи се „премногу глупави“.
Read more
play_arrow

Филипче: Само заедно можеме да ја надминеме оваа состојба

Исправени сме пред два избора – да се навикнеме безусловно да ги почитуваме мерките за заштита на здравјето кои се предуслов за нормализирање на состојбата или со непочитување на мерките да ризикуваме повторно враќање назад кон рестрикции
Read more
play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Санитарно возило трансформирано по ликот на вирусот COVID-19 истовремено врши санитарна работа и испраќа порака до жителите.
Read more

Чулев: 104 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 76 лица

МВР извести за статистиката во текот на изминатото деноноќие.
Read more
play_arrow

Што сè прават затворениците во САД за да се заразат со вирусот?

Група затвореници во затворот Pitchess Detention Center во сојузната држава Калифорнија намерно меѓусебе се заразиле со коронавирус со цел порано да излезат.
Read more

Бергоми: Ја потценив короната, не можев ни забите да си ги измијам

Шампионот со Италија од 1982 година раскажува за неговото патешествие откако се заразил со коронавирусот.
Read more

СЗО е фокусирана на 4-5 третмани што најмногу ветуваат

Светската здравствена организација денеска соопшти дека некои третмани ја ограничуваат сериозноста или времетраењето на респираторната болест COVID-19, додавајќи дека ова тело е фокусирано на дознавање повеќе детали за четири или пет најпе
Read more

Низ Европа се олеснуваат рестриктивните мерки

Во Земјите низ Европа се олеснуваат рестриктивните мерки воведени поради коронавирусот со надеж дека тоа нема да доведе до втор бран на зараза.
Read more
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more