Млечен Пат

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Сè умира на крајот, дури и најсветлите ѕвезди. Всушност, најсјајните ѕвезди и најкратко живеат. За само неколку милиони години, тие го трошат целиот водород и потоа експлодираат како брилијантни супернови.
Read more

Сепак не сме сами: Mлечниот Пат има уште 300 милиони „Земји“

Телескопот Kepler помина девет години набљудувајќи го космосот. Тој успеа да идентификува илјадници егзопланети, а во 2018 година остана без гориво.  
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more