НАСА

НАСА: Астероид со големина на Емпаер Стејт Билдинг ќе помине покрај Земјата

Астероид голем колку облакодер денеска ќе помине на 2,7 милиони километри од Земјата.
Read more

НАСА објави фотографии од сончевиот одблесок што предизвика радио пречки на Земјата

НАСА објави фотографии од, како што вели, најмоќниот сончев блесок во последните шест години. Станува збор за огнен блесок на површината на Сонцето кој предизвика краток прекин на радио-комуникациите на Земјата.
Read more

Сондата Parker месецов ќе се приближи до Венера

Соларната сонда Parker на НАСА ќе го направи своето шесто блиско прелетување на Венера овој месец.
Read more

НАСА претвора 98 отсто од урината и потта на МВС во вода за пиење

Американската вселенска агенција НАСА достигна технолошка пресвртница која еден ден би можела да игра важна улога во мисиите на Месечината и пошироко.
Read more

НАСА потсети на величественоста на Јупитер: Како изгледаат молњите на гасниот џин

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографија на која може да се види молња снимена на површината на планетата Јупитер.
Read more
play_arrow

Компилација на денот: Поглед на Земјата од вселената во 4К резолуција

Американската вселенска агенција НАСА објави спектакуларно видео кое содржи сцени од Земјата во висока резолуција.
Read more

Како НАСА ќе ги испрати примероците од Марс на Земјата?

НАСА неделава се подготвува со започнување на следниот чекор од мисијата на роверот Perseverance на Марс.
Read more
play_arrow

НАСА конечно ја лансираше мегаракетата кон Месечината

После два неуспешни обиди, НАСА успеа да ја лансира својата нова мегаракета Artemis 1 од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината, помалку од една недела откако џиновската машина ги издржа налетите на моќниот ураг
Read more

НАСА формираше тим за проучување на НЛО

Американската вселенска агенција НАСА формираше независен истражувачки тим кој денес започнува да истражува мистериозни неидентификувани летечки објекти.
Read more

Јапонија со помош на САД сака да испрати астронаут на Месечината

Откако американскиот претседател Џо Бајден ја посети Јапонија, беше најавено дека земјата заедно со САД ќе го испрати првиот јапонски астронаут на Месечината.
Read more
play_arrow

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Човештвото веројатно е со децении далеку од испраќање луѓе на површината на Марс, но американската вселенска агенција НАСА објави нацрт на нова работилница на високо ниво која покажува како би изгледала триесетдневна мисија на Црвената пла
Read more
play_arrow

НАСА ќе истражува астероид што содржи метали од кои сите на Земјата би биле милијардери

НАСА ќе започне мисија во која ќе проучува астероид за којшто се верува дека содржи толку драгоцени метали што сите на Земјата би биле милијардери.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more