НАСА објави фотографии од сончевиот одблесок што предизвика радио пречки на Земјата

НАСА објави фотографии од, како што вели, најмоќниот сончев блесок во последните шест години. Станува збор за огнен блесок на површината на Сонцето кој предизвика краток прекин на радио-комуникациите на Земјата.

Фотографиите со светли бои од феноменот познат како коронални масовни исфрлања (CMEs) беа снимени од нејзината опсерваторија Solar Dynamics, вселенско летало лансирано во 2010 година кое континуирано ја следи сончевата активност.

Според НАСА, станува збор за блесок од класа Х со највисок интензитет, со потенцијал да влијае на радио-комуникациите, електричните мрежи и да претставува ризик за вселенските летала и астронаутите.

Енергијата од овој „огнен блесок“ во четвртокот предизвика околу два часа радио пречки во некои делови на САД и на други места во текот на денот. Центарот за предвидување на вселенското време на Националната атмосферска и океанска администрација го нарече „неверојатен настан, можеби еден од најголемите сончеви радио настани некогаш снимени“.

Ова беше најсилниот сончев одблесок регистриран од 10 септември 2017 година, соопшти центарот, и најмоќниот во тековниот сончев циклус на одредено растојание.

Повеќето сончеви одблесоци од класата Х што ја погодија Земјата се оценети помеѓу 1 и 9, а настанот во четвртокот беше класифициран како X8.

Европската вселенска агенција соопшти дека најсилниот сончев блесок во историјата бил настанот X28 на 4 ноември 2003 година, пишува The Guardian.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вести

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе