вселена

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Рускиот космонаут Олег Кононенко стана првиот човек кој поминал вкупно илјада дена во вселената.
Read more

Во Чиле отворена опсерваторија на височина од 5.640 метри

Новиот телескоп, кој е изграден на најголема надморска височина, официјално беше отворен во Чиле.
Read more

Колку планети-скитници има на Млечниот Пат?

Меѓуѕвездениот простор е гробишта на планетите-скитници кои ја изгубиле својата матична ѕвезда и бесцелно талкаат низ вселената.
Read more

Научници тврдат: Животот на Венера е поверојатен од било кога

Со екстремни температури, урагански ветрови и интензивна вулканска активност, Венера се чини како последно место во нашиот Сончев Систем каде би барале знаци на живот.
Read more

Откриена нова планета - една година таму трае помалку од пет дена на Земјата

Астрономите открија многу чудна егзопланета што може да ни помогне подобро да го разбереме универзумот.
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more