Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Одбраната на Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ се обидува да ја префрли вината  на сопственикот на стрелиштето Ратко Ивановиќ,  за тоа што неговиот син се фатил за оружјето со кое во мај ги уби своите врсници и училишниот чувар во најголемиот училишен масакр во Србија.

Како што пишува „Блиц“, на вчерашното судење на родителите на момчето убиец, Владимир Кецмановиќ продолжил да се брани со напад кон главниот јавен обвинител Ненад Стефановиќ, на распитот, секогаш кога ќе го прашал нешто за момчето убиец.

„На секое прашање на кое не одговараше, веднаш почнуваше да му вика на обвинителот, да кажува дека не го почитува“ вели извор на „Блиц“ запознаен со случувањата во судницата.

Прашањата кои го „извадиле од такт“ Кецмановиќ, меѓу другото, се однесувале на начинот на кој момчето убиец било тренирано да пука со пиштол, но и како дошло до оружјето со кое ги убивал своите врсници.

Како што објаснува изворот на „Блиц“, одбраната на Кецмановиќ имала тактика да ја префрли вината врз сопственикот на стрелиштето.

„При сослушувањето на Кецмановиќ донесоа очигледни заклучоци со кои се обидоа да укажат дека Владимир Кечмановиќ не му го дал на синот оружјето, туку сопственикот на стрелиштето“, вели изворот на „Блиц“.

Владимир Кецмановиќ на вчерашното судење одбил да одговори на прашањата на родителите на убиените деца.

Тој не сакал ниту да одговори на прашањето кој е одговорен што неговиот син на 3 мај земал пиштоли и извршил масакр во училиштето.

Изворот наведува дека Кецмановиќ молчел на прашањето на главниот јавен обвинител кој е одговорен, а кога му било повторено прашањето, тој кратко одговорил: „Не знам“.

„Не го кажа ни името на синот, иако многу добро знае дека тринаесетгодишникот извршил грозоморно злосторство“, вели изворот на „Блиц“.

Сведочењето на Владимир Кецмановиќ уште еднаш ги вознемири родителите на убиените деца во основното училиште „Владислав Рибникар“, кои на крајот од рочиштето многу потресени ја напуштија судницата.

Инаку, пред почетокот на рочиштето, мајката на момчето убиец застанала на сред ходникот пред судницата и не ни погледнала назад бидејќи околу неа биле родителите на децата убиени од нејзиниот син.

Ден претходно започна сослушувањето на Владимир Кецмановиќ, кој, како што пишаат српските медиуми, изјавил дека не може да прифати некој да го смета за одговорен за она што се случило на 3 мај.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе