Тексас се отвора 100%, се укинува обврската за носење маски

Гувернерот на Тексас, Грег Ебот, вчера го објави најширокото укинување на мерките за коронавирус во сите сојузни држави во САД, велејќи дека повеќето компании може да се отворат со полн капацитет следната недела. Укината е и обврската за носење маски.

Извршната наредба уследи откако многу сојузни држави и поголеми градови во САД, кои бележат голем пад на бројките на заболени и хоспитализации од COVID-19, почнаа со ублажување на ограничувањата наметнати пред една година.

„Време е Тексас да се отвори 100%“, рече на прес-конференција републиканецот Ебот, кому ова му е прв гувернерски мандат. Тој додаде дека наредбата ќе стапи на сила на 10 март.

Извршната наредба на Ебот ја укинува обврската за носење маски низ целата земја и забранува казнување на жителите кои не ги носат маските. Исто така се отстрануваат сите ограничувања за деловно работење во области без голем број хоспитализации.

Во областите каде што уште има многу хоспитализирани со COVID-19, локалните власти можат да применат некои ограничувања на фирмите, но не може да одредат да се работи со помалку од 50 проценти од капацитетите, рече Ебот.

Гувернерот рече дека успеал да ги укине ограничувањата затоа што жителите на Тексас, третата најнаселена американска држава со 29 милиони луѓе, примиле скоро 5,7 милиони вакцини.

На прашањето за потегот на Тексас, портпаролот на Белата куќа Џен Псаки рече дека претседателот Џо Бајден јасно стави до знаење дека сѐ уште се потребни ограничувања против коронавирусот.

Во текот на пандемијата во Тексас се одржуваа протести против рестриктивните мерки, а најголем дел од демонстрантите не носеа заштитни маски и не ја почитуваа мерката за задолжителна социјална дистанца.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Свет

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Read more

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Разбиена група нарко-дилери, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Читај повеќе

Претрес во домот на oхриѓанец, пронајден кокаин

Читај повеќе

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Читај повеќе

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Читај повеќе

Од вторник врнежи, а од среда повторно намалување на температурите

Читај повеќе

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во Струмица

Читај повеќе