Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Благодарение на вселенскиот телескоп  Hubble, научниците дојдоа до докази за испарување вода на Ганимед, најголемата месечина на Јупитер.

Во истражувањето се користени нови и архивски податоци собрани со помош на Hubble во процесот на трагање по испарувања кои се формираат кога ледот на површина се претвора од цврста во гасовита состојба.

Тим научници, предводен од Лоренцо Рот на Кралскиот технолошки институт во Стокхолм, анализираше податоци собрани од спектографот на Hubble во 2018 година, како и од фотографии направени меѓу 1998 година и 2010 година.

Ултравиолетовите фотографии се направени од инструментот STIS во 1998 година и прикажуваат шарени линии од електрифициран гас.

Претходните истражувања покажаа дека Ганимед би можел да содржи повеќе вода од сите наши океани. Океанот на оваа месечина се наоѓа веројатно околу 160 километри под површината така што испарувањето не потекнува од него. Водата на површината е замрзната поради температурата на месечината.

Ова откритие доаѓа откако Европската вселенска станица идната мисија ја нарече JUpiter ICy Explorer (JUICE). Лансирањето се очекува во 2022 година, а пристигнувањето на Јупитер во 2029 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Наука

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Read more

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Read more

Како ќе изгледа Марс по 100 години отсега?

Read more

Роверот на НАСА собра втор примерок од карпа од Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Читај повеќе

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што нуди новата GoPro камера Hero 10 Black?

Читај повеќе

Telegram е рај за сајбер криминалците

Читај повеќе

Ерупција на вулкан во Исланд трае веќе шест месеци, најмногу во последните 50 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали брутално моќниот Defiant X ќе може да го замени американскиот Black Hawk?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вселенските туристи на Илон Маск му се јавија на Том Круз од орбитата

Читај повеќе

Озонската дупка во јужната хемисфера е поголема од Антарктик

Читај повеќе

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Читај повеќе