КОШАРКАРСКА ПРВА ЛИГА 2019/20

Тесно гласање на кошаркарските клубови за (не)прогласување шампион

Денеска се одржа гласањето на прволигашките клубови кои решаваа како да се заврши прекинатата сезона, со или без прогласување на шампион.

Согласно двата поставени предлози од страна на Федерацијатам клубовитре бираа помеѓу:

- Согласно моменталната табела по 17. одиграни кола, да се прогласи КК МЗТ Скопје Аеродром АД за шампион за сезона 2019/20, со испаѓање на двата последни клуба од Првата лига

- Да не се прогласи шампион за сезона 2019/20, со тоа што нема да има испаѓање од Првата лига.

На состанокот, по електронски пат беше реализирано и гласањето од страна на клубовите учесници во нашето најквалитетно кошаркарско натпреварување.

Четири клубови, Работнички, Гостивар, Вардар и Куманово се произнесоа да не се прогласи шампион за сезоната 2019/20, со тоа што нема да има ниту испаѓање од Првата лига.

Три клуба и тоа лидерот МЗТ, неговиот втор клуб МЗТ 2, како и ФМП Академија се изјаснија за предлогот првопласираниот МЗТ да се прогласи за шампион за сезоната 2019/20, а да испаднат двата последнопласирани, односно МЗТ 2 и Вардар.

Воздржани во гласањето беа три клубови и тоа Еуро Никел, Кожув и Пелистер.

„Согласно со тоа, резултатот на ова гласање раководството на КФСМ ќе го формулира како дефинитивен предлог и ќе го стави пред членовите на Управниот Одбор на КФСМ кој треба да ја донесе конечната одлука за заклучување на натпреварувањето во Првата лига-мажи за сезоната 2019/2020“, велат од Федерацијата.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Кошарка

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе