Тестаментот на принцот Филип ќе остане тајна најмалку 90 години

Кајгана
/ 17.09.2021 / 08:45

Тестаментот на принцот Филип, војводата од Единбург, ќе остане тајна најмалку 90 години, одлучи британскиот суд.

Како што јавува BBC, одлуката е донесена за да се „заштити достоинството” на кралицата Елизабета, а ова е веќе традиција подолга од век, бидејќи по смртта на член на кралското семејство од судовите се бара да ги запечатат нивните тестаменти.

Ова значи дека не им се достапни на јавноста, а по 90 години ќе биде извршен приватен процес во кој ќе се одлучи дали тестаментот ќе биде отпечатен.

Принцот Филип почина во април годинава на 99 години.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Нови 436 случаи, седум починати, 321 оздравен ковид пациент

Читај повеќе

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе