Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

19-годишната Зара Радерфорд тргнува на патување во должина од 51.000 километри со својот ултралесен авион Shark, најбрзиот микроавион во светот.

Радерфорд, која има белгиско-британско потекло, им го трасира патот на девојчињата во STEM, со надеж дека ќе постави рекорд како најмладата жена што ќе лета самостојно околу светот следниот месец.

Откако ќе заврши, таа ќе биде најмладата личност што летала со микроавион околу светот и најмладата жена што самостојно летала околу светот свет. Актуелниот светски рекорд за втората категорија го држи Шаеста Ваиз, која го заврши патувањето на 30-годишна возраст. Радерфорд се надева дека ќе ги инспирира другите да одат по нејзините стапки.

Remote video URL

"Сакав да летам околу светот. Нека ме видат девојките и нека помислат: Би сакала и јас да летам еден ден. Во авијацијата има разлика помеѓу мажите и жените. Затоа, мојата цел е да ги приближам рекордите, а потоа се надевам дека и други девојки ќе се обидуваат да го победат мојот рекорд и потоа ќе почнам да се натпреварувам со момчињата“, изјави Радерфорд за Reuters.

URL

Нејзините родители, Беатрис де Смет и Сем Радерфорд, се пилоти, иако мајка ѝ имала измешани чувства кога Зара им ги соопштила своите планови.

„Кога првпат ми кажа за тоа, ми застана срцето. Ми требаше време да ја сварам информацијата. Сега сум толку горда и целосно, целосно ја поддржувам“, рече мајка ѝ.

Тинејџерката сама ќе го финансира патувањето, со помош на спонзори и се надева дека патувањето ќе го заврши за околу два до три месеци.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Чек дис аут

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Read more

Зошто аеродромите се градат покрај вода?

Read more

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе