Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Порталот Live Science објави интересна листа на најдолговечни животни во светот.

За разлика од луѓето, за кои научниците тврдат дека можат да живеат меѓу 120 и 150 години, некои животни живеат стотици години, па дури и илјадници.

Најголемите рекордери се наоѓаат во светските океани и други водни тела. Во продолжение ви претставуваме пет животни кои се на самиот врв на листата.

5. Исландска школка

Исландската школка, или Arctica Islandica, живее на северот на Атлантскиот Океан, а научниците тврдат дека може да живее подолго од 500 години. Најстарата исландска школка пронајдена е школката Минг, стара 507 години и го добила името по кинеската династија Минг бидејќи се родила за време на таа династија.

4. Црн корал

Иако на почетокот изгледаат како подводни карпи или растенија, коралите се всушност колонии на безрбетниците полипи. Овие полипи може да се репродуцираат сексуално или асексуално. Најдолговечни се длабокоморските црни корали, кои живеат во тропските мориња. Најстарите примероци на црн корал се пронајдени на Хаваи, а се датирани на 4.265 години.

3. Стаклести сунѓери

Слично на коралите, сунѓерите се исто така колонии на животни. Најдолговечните сунѓери се стаклестите сунѓери, кои живеат во длабоките океани. Еден од најстарите примероци припаѓал на видот Morohaphis chuni и бил стар околу 11 илјади години.

2. Бесмртна медуза

Бесмртната медуза или Turritopsis dohrnii, која живее во Средоземното Море, може да живее вечно. Овој тип на медуза е познат по тоа што може да се претвори во полип кога е неухранета или кога се чувствува загрозена, а потоа повторно да се претвори во медуза. Иако бесмртните медузи не можат да умрат од старост, нивната големина од 4,5 милиметри не им дозволува да живеат долго бидејќи често ги јадат рибите и другите организми.

1. Хидра

Хидрите се мали животни од родот светулки, кои исто така се сметаат за бесмртни. Хидрите имаат способност да се регенерираат, што значи дека нивните матични клетки постојано се делат за да ги заменат оштетените клетки. Иако не стареат, хидрите сепак се мета на разни предатори и болести, но под поволни услови би можеле да живеат вечно.

Тагови
реклама

Вести

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Read more

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Read more

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Read more

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе