Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Белград, 19 ноември 2019 (МИА) – Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007 година, ќе добие улица во селото Јабука во близина на Панчево, јави дописникот на МИА од Белград.

Предлогот улица во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, упатен е до Градското собрание на Панчево.

Со овој чин, жителите на селото Јабука, каде живееат најмногу Македонци во Србија, сакаат да му оддадат почит на нивниот познат сонародник.

Ова ќе биде прва улица во Србија која ќе го носи името на пејачот од Крушево, кој и ден денес има голем број на обожаватели и чии песни многу често се емитуваат на радио-телевизиските станици во Србија.

Тоше Проески загина пред 12 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска.

Јабука има нешто повеќе од 6 илјади жители од кои скоро 70 проценти се Македонци. Тие таму се населиле по Втората светска војна најмногу од кривопаланечкиот крај.

реклама

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Што се случило 10 минути откако диносаурусите изумреле?

Read more

Хаос во Неапол по воведување на полициски час

Read more

Убавица на денот: Тори Правер

Read more

Регион

AccuWeather објави зимска прогноза: Во Европа ќе биде многу побурно

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Грците креваат огромна челична ограда на границата со Турција

Read more

Над 500 заболени дневно, полициски час во Словенија

Read more

Вести

Без струја утре корисниците во неколку скопски општини

Читај повеќе

Амди Бајрам бил позитивен на COVID-19, ќе се спроведе епидемиолошка анкета со најблиското семејство

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Читај повеќе

Нови 404 случаи на COVID-19 од 1.524 тестирања

Читај повеќе

Повеќе физички напади на подрачјето на Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести и во Лондон против заострените рестриктивни мерки

Читај повеќе

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Читај повеќе

Филипче нема да поднесе оставка, ја повика опозицијата да ја тргне политиката настрана

Читај повеќе

Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми

Читај повеќе