Трамп го одликуваше кучето кое помогна да го фатат Багдади

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одликуваше кучето Конан кое помогна во акцијата за апсење на лидерот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади.

Конан е специјално тренирано куче кое асистираше на американските војници во мисијата која резултираше со смртта на Ал-Багдади во Сирија. Конан беше ранет, но сега е подобро.

„Конан е силен. Оздрави и продолжи да учествува во акциите. Ова куче сè уште нема да се пензионира“, рече Трамп и му даде медал на Конан како знак на благодарност.

реклама

Свет

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Read more

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

Read more

Нови видеа

play_arrow

Дали има живот после смртта?

Read more
play_arrow

Објавен вториот трејлер за „Cruella“ со Ема Стоун како негативец

Read more
play_arrow

16 трикови што секој возач мора да ги знае

Read more
play_arrow

Најдобрите забивања во Евролигата

Read more
play_arrow

50 неверојатни факти за човечкото тело

Read more
play_arrow

Осум работи што треба да ги правите по тренинг

Read more
play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди за март

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Аргентинците под вода го прославија Велигден

Read more
play_arrow

300 милиони планети за живеење, па зошто само на Земјата има живот?

Read more
play_arrow

Конечно: Прв трејлер за новиот Space Jam со Леброн Џејмс

Read more
play_arrow

25 најчести технолошки митови

Read more