Трамп ја продолжува офанзивата: Нови царини за европски производи

САД денеска воведоа дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа производи, што претставува нова трговска офанзива на претседателот Доналд Трамп и покрај европските закани дека ќе се воведат реципрочни мерки.

Царините стапија во сила една минута по полноќ и, меѓу другото, се однесуваат на авионите на Airbus, француските вина и шкотското виски.

Американската Влада пред четири дена доби зелено светло од Светската трговска организација за воведување царини како одговор на субвенциите кои ЕУ му ги даде на Airbus.

САД се веќе во трговска војна со Кина, што претставува голем ризик за стабилноста на глобалната економија.

Трамп завчера повторно ги нападна европските земји и ги обвини за нефер постапување и „огромни бариери“ против увоз од САД.

Сепак, тој не ја отфрли можноста за постигнување договор и со тоа да се стави крај на спорот.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер, кој е во Вашингтон на годишниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд, ја предупреди американската Влада дека одлуката за царините ќе има „негативни последици, како економски, така и политички“.

– ЕУ е подготвена да возврати, рече Ле Мер.

За денеска е предвидена средба меѓу Ле Мер и трговскиот претставник на САД Роберт Лајтхајзер.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

  • play_arrow

Јужноафриканската кралица почина од COVID-19

Читај повеќе

Заев за разговорот со лажната Грета: Пранкерите беа фатени, намерно молчев

Читај повеќе

Белград скапо ќе ги плати протестите, вели Ана Брнабиќ

Читај повеќе

Потврдени 168 нови случаи, 3 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Исчезна градоначалникот на Сеул

Читај повеќе

Бојан Јовановски Боки-13 поднел кривични пријави против повеќе функционери и бизнисмени

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Пандемијата не е под контрола

Читај повеќе

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Читај повеќе

Ахмети: Идејата за премиер Албанец потекнува уште пред 11 години

Читај повеќе