Трамп: Ким сака да лансира ракети, затоа и го викам „Рокетмен“

Американскиот претседател вели дека сѐ уште има доверба во северкорејскиот лидер, но додаде и дека е свесен за неговата желба да лансира ракети.

Доналд Трамп е во Лондон каде се одржува самит на НАТО. Пред почетокот тој доби неколку прашања од еден новинар, околу состојбата со проблематичната Северна Кореја и врховниот лидер Ким Џонг Ун.

„Тој милува да лансира ракети, нели? Токму затоа и го викам Рокетмен“, рече Трамп.

„Се надевам дека Ким ќе ја денуклеаризира Северна Кореја. Но, ќе видиме“, краток беше Трамп.

Северна Кореја испука два проектила со краток дострел минатата недела уште еднаш тестирајќи го својот ракетен фрлач. Тестот, светот го виде како предупредување до САД дека уште малку и ќе истече рокот што Ким Џонг Ун го постави за Вашингтон да покаже флексибилност околу прекинатите разговори за денуклеаризацијата на кореанскиот полуостров.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Свет

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Read more

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Read more

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

Read more

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Read more

Вести

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Читај повеќе

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут: Анатомија на смртоносната експлозија

Читај повеќе

Одморалиште на германскиот автопат А3 е жариште на заразени кои доаѓаат од Западен Балкан

Читај повеќе
  • play_arrow

Дезинформациите за коронавирусот убија најмалку 800 луѓе ширум светот

Читај повеќе

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

Читај повеќе

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Читај повеќе

Топло со температура до 36°C, попладне услови за дожд

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе