Трамп на Twitter флертува со Гренланд

Американскиот претседател објави монтирана слика од приморска населба на Гренланд украсена со негов облакодер.

„Ветувам дека нема ова да му го направам на Греналнд!“ напиша Трамп на твитот алудирајќи на тоа дека нема да го уништува островот со бетон.

Идејата за купување на Гренланд беше сфатена како шега во Данска, земја кога Трамп треба да ја посети во септември.

Гренланд е дел од Кралството Данска, но ужива широка автономија.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Свет

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Read more

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Read more

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Вести

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Читај повеќе

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Читај повеќе

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Читај повеќе

Приведени сопственик на угостителски објект и десет жени во гостиварскo

Читај повеќе

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Читај повеќе

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе