Три здравствени ризици од спиење со вклучено греење

Како што деновите стануваат посиви и температурите почнуваат да опаѓаат, греењето е вклучено во сите домови. Многу луѓе што не се приклучени на парно мрежата го оставаат алтернативното греење вклучено во текот на ноќта додека спијат, но тоа може да претставува и ризик по здравјето.

Сите знаеме дека температурата паѓа навечер, но загревањето на домот додека спиете може да има некои несакани ефекти врз целокупното здравје.

Еве три опасности по здравјето од спиењето со вклучено греење.

Може да ви го наруши сонот

Спиењето во топла соба понекогаш може да ви го наруши сонот или да ве разбуди среде ноќ.

„Ако собата е премногу топла, нашето тело мора да работи дополнително напорно за да ја регулира телесната температура во текот на ноќта. Ова може да ја зголеми будноста и да го намали нашето време во длабокиот сон, што е најважниот сон за обновување, кој ни овозможува да се чувствуваме одморени и енергични следниот ден“ вели Мериен Тејлор, консултантка за спиење во The ​​Sleep Works.

Идеалната температура за вашата соба во текот на ноќта е околу 15,6°C до 20°C за добар сон.

Ве прави повеќе склони кон настинки

На вашите ноздри им треба служ за да ги заробат вирусите што лебдат наоколу за да спречат да се разболите. Сепак, зголемената топлина во текот на ноќта може да ја извлече влагата од вашите ноздри, што ќе ве направи поранливи на настинки, грип и инфекции на синусите.

Греењето исто така може да подигне облаци од прашина и други алергени кои можат да ги разгорат вашите синуси.

Во меѓувреме, истражувањето на Медицинскиот универзитет во Варшава покажа дека одредени методи за греење во затворен простор се важни фактори на ризик за алергиски ринитис и астма.

Може да ви ја исуши кожа

Што се однесува до влажноста, оставањето на топлината преку ноќ може да ја исуши вашата кожа. Сува кожа предизвикана од топлина може да значи дека сте поподложни на појава на состојби како што се псоријаза и егзема.

Греењето додава дополнително ниво на стрес во управувањето со сува кожа, што е особено проблематично кога имате веќе постоечки кожни заболувања како што се псоријаза или егзема. Предупредувачките знаци дека вашата кожа може да биде премногу сува се ако се чувствува груба на допир или ако почне да се лупи.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе