Тричковски со 4 голови ја искина мрежата на Богатинов на Кипар

Македонскиот голгетер имаше свој ден во кипарското првенство и буквално сам му донесе победа на својот тим.

Синоќа во рамките на 16-тото коло од првата лига на Кипар тимот на АЕК од Ларнака, чиј капитен е Иван Тричковски, гостуваше во Ахна кај Етникос за кој, пак, настапуваат тројца други Македонци: голманот Мартин Богатинов, централниот бек Бојан Марковски и напаѓачот Јован Костовски.

Натпреварот почна лошо за гостите бидејќи Етникос во 19-тата минута преку Костовски поведе, а потоа постигна и втор гол и замина на пауза со водство од 2:0.

Откако АЕК направи три измени на почетокот од второто полувреме, се разбуди нашиот Тричко. Прво во 58-мата минута намали на 2:1 со гол со глава, па негов соиграч израмни на 2:2, а потоа од 81-вата до 89-тата минута постигна три гола за победа од 2:5 на АЕК. Голот за 2:3 го постигна од белата точка, а последните два му беа вистински ремек дела.

Сите четворица наши фудбалери ги одиграа комплетните 90 минути на овој натпревар.

Со овие 4 голови Тричковски стигна до бројката од 15 и моментално е на чело на листата на стрелци на Кипар пред Шпанецот Рубен Рајо од Анортосис кој има 14.

Мбапе подготвен да се соочи со Болт: Побрз е од мене, но ајде да се тркаме

Хаос во Берлин, повредени 155 полицајци

По 6 години ПСВ е шампион на Холандија

Новицки откри зошто го носеше дресот со број 41

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Нереална ноќ на големиот Меси: Запиша дури 5 асистенции и даде гол

Изненадување во Денвер: Јокиќ и Нагетс паднаа на првиот меч, Едвардс броеше до 43